Halas Gemisi

Halas Hakkında

Halas 71, İstanbul’un en eski gemilerinden bir tanesidir ve tarihi Osmanlı Devleti’nin son yıllarına kadar uzanmaktadır.

1914 yılında İngiltere’den satın alınan ve orijinal ismi “Reşit Paşa” olan gemi, aynı yıl I. Dünya Savaşı’nın çıkması nedeniyle teslim edilmemiştir. Savaş sonrasında gemi Türkiye’ye getirilse de, Kurtuluş Savaşı öncesinde İngiliz Devleti tarafından kullanılmıştır.

1920’li yıllarda kontrolü Türkiye’ye geçen geminin adı değiştirilmiş ve yeni isim “kurtuluş” anlamına gelen “Halas” olarak belirlenmiştir.

Yıllarca boğaz hatlarında yolcu vapuru olarak hizmet veren Halas, 1984 yılında özel mülkiyete geçmiştir. Pek çok kez restore edilen gemi, günümüzde özel etkinliklere ev sahipliği yapmayı sürdürmektedir.

Hassas Bir Mühendislik Projesi

Halas’ın son geniş çaplı restorasyonunda, gemide lüks bir iklimlendirme deneyiminin yaratılması için yüksek teknoloji ürünü sistemler kullanılmıştır.

Halas gibi bir geminin son teknoloji iklimlendirme sistemleri ile donatılması pek çok açıdan zorlu bir görev olarak tanımlanabilir. Hareket eden bir vasıtada yüksek verimliliğe sahip sistemlerin kullanılması, sürekli olarak deniz suyuyla temas halinde olan bir yapıda hassas ürünlerin konumlandırılması ve tüm bunlar yapılırken geminin tarihi dokusunun bozulmaması, bu projenin mühendislik açısından temel zorlukları olarak listelenebilir.

Tüm bu zorluklar, dünyanın ilk su soğutmalı VRF sisteminin tasarlanması ile aşılmıştır. Halas’ın benzersiz doğasına bir başka boyut katan bu sistem, tuzlu suyun aşındırıcı etkilerine karşı özel olarak korunmaktadır.

Halas’ın iklimlendirilmesi için tasarladığımız bu inovatif çözümler, günümüzde de verimli ve fonksiyonel bir şekilde çalışmayı sürdürmektedir.

Halas – Geziler

İstanbul tarihinin benzersiz bir parçası olan Halas’taki iklimlendirme sistemlerini daha yakından tanımak isteyen müşterilerimiz için özel olarak turlar düzenlenmektedir.

Hassas mühendislik çözümleri gerektiren bu projeyi yerinde görmek isterseniz, bize mail yolu ile ulaşabilir veya Geziler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

© Copyright - Dansuk Engineering. All Rights Reserved.