Ford Otosan R&D Center

Ford Ar-Ge Merkezi, Türkiye otomotiv Ar-Ge’sinin lideri olarak Türkiye tarihinde yer alacak dev bir yatırımdır. Bu projede yer almak istememizin sebebi; Project Ford Türkiye’de tüm zamanların en büyük araştırma ve geliştirme merkezlerinden biri olmasıdır. Ford projesi Türkiye’nin bugüne kadarki en büyük Ar-Ge merkezlerinden biri olması sebebiyle bu projede yer almak istedik.

Bu tesis, Türkiye’nin en büyük ve yepyeni Ar-Ge merkezi ve yeni bir otomotiv teknoloji merkezidir. Ar-Ge merkezi Sancaktepe’de kuruldu. 28 Temmuz 2013 – 29 Nisan 2015 tarihlerinde kurulduğundan bu yana insanlar bu dev proje için çok çalıştı. Bu proje hem mühendisler hem de tasarımcılar için teknoloji kampüsü olarak hizmet vermektedir.

Tüm büyük projelerde olduğu gibi, Promena’ya peşin teklif verdik. Zorlu bir süreçten sonra ihaleyi kazandık ve projeyi üstlendik.

Sadece fiyatları düşük tutmanın projeyi kazanmada yeterli olmayacağından, hem şirketimizin hem de ekibimizin deneyimlerini büyük ölçüde Ark İnşaat’a sunduk. İncelemelerden sonra projeyi üstlenme hakkını kazandık.

Projenin büyüklüğünden daha da önemlisi, geniş bir otomasyon geliştirmemiz ve en fazla 4-6 ay içinde büyük miktarda bakır boruyu bitirmemiz istendi. Bizim için çok zor bir dönemdi.

Son teslim tarihi önceki ile aynı olmasına rağmen başka sorunlar da meydana çıktığından dolayı, projeye 3 ay sonra başlayabildik.

Projenin kapasitesini ve ürün detaylarını proje firması Enmar’dan Sayın Murat Bey ile birlikte çalıştık. Bazı bölgelerin boru mesafeleri nedeniyle belli başlı boruların kapasite ve çapları değiştirdik.

Sadece 1-1,5 ay içinde tüm boru ve dış ünite yerleşimlerini içeren detaylı bir işi tamamladık.

Santral ekipleri ve mobilizasyon çalışmaları Mayıs ayı başında başlamıştı.

İlk borulama sırasında, faaliyet zemini betonu hala kuruma sürecindeydi. Üstelik betonun üst katlara bile dökümü yapılmamıştı.

Ark İnşaat’tan Sn. Hatice ve Sn. Recep’in desteğiyle İnşel firması ile koordineli iş yaptık. Harika bir ekip çalışmasıyla, her bir takım için yaklaşık 2000 metre boru ve özel teknik ve ekipman dahil 100 iç ünite grubu elde ettik. Şantiyedeki ihtiyaca bağlı olarak bazen 300 personele ulaştık ve montajlara devam ettik. İyi bir projeye hatta insan yapıtı bir esere imza attığımıza inanıyoruz.

Tam olarak, otomatik klima anahtarlama panoları ile havalandırırken, her biri 6 katlı 2 blok olmak üzere 3 boru sistemi ile ısıtma ve soğutma yapıyor. Proje 4 farklı taraftan 120 dış üniteyi kapsıyor. Bu da projenin uygulanmasının zorluğunu açıkça gösteriyor. Şirketimizin 2014 yılı başında başlattığı proje aynı yılın sonunda tamamlandı.

Proje toplamda:

39 VRS sistemleri 3 borulu Dış Ünite

28 VRS sistemi DX Dış Ünite’den oluşuyor.

© Copyright - Dansuk Engineering. All Rights Reserved.