HVAC Sistemleri Salgın Hastalık Önlemleri

2020’nin ilk aylarında tüm dünyada etkisini gösteren Covid-19 salgını sonrasında, insanların kalabalık olarak bulunduğu her türlü yaşam alanında klima sistemlerinin sağlıklı bir şekilde çalışması çok daha önemli bir konu haline gelmiştir.

İdeal olmayan koşullarda çalışan, bakımı yapılmayan ve gerekli önlemlerin alınmadığı sistemler, salgın hastalıkların yayılmasına sebep olabilir. Öte yandan, düzenli olarak bakım gören ve belli gereklilikleri yerine getiren iklimlendirme sistemleri, salgın hastalıkların yayılmasını engellediği gibi, ortama yayılan virüs ve bakteri gibi patojenleri ortadan kaldırabilir.

Covid-19 salgınının başlangıcından itibaren, hem Türkiye, hem de dünya çapında pek çok resmi kurum iklimlendirme sistemlerinde bu salgına karşı alınması gereken önlemleri detaylı bir şekilde listelemiştir.

Covid-19 Bilgilendirme Yazısı

Bu referans belgelere ulaşmak ve Covid-19 salgını hakkında genel bilgilendirme metnimizi okumak için, bu yazıyı inceleyebilirsiniz.

Dansuk Mühendislik, Covid-19 ve her türlü salgın hastalık riskine karşı, yedi farklı kategori altında çözümler sunmaktadır. Bu çözümler, binalarınızın imkan ve ihtiyaçlarına göre farklı şekillerde uygulanır.

1 – Ekipman Temizliği

İklimlendirme sistemlerini salgın hastalıklar konusunda risk haline getiren en temel unsur, bakımların düzenli olarak yapılmamasıdır. Bu nedenle, filtrelerin ve yoğuşma tavalarının bakımlarının yapılması, sağlıklı bir sistem için atılması gereken ilk adımdır.

2 – Kimyasal Temizlik

Klima sistemleriniz, Covid-19 ve diğer patojenlere karşı etkili kimyasallarla dezenfekte edilir. Bu sayede, salgın hastalıkların riski ciddi oranda düşürülmüş olur.

3 – Termal Temizlik

Covid-19’a sebep olan yeni tip koronavirüsün yüksek sıcaklıklarda yaşayamadığı bilinmektedir. Bu nedenle, sistemlerinizin 60°C’ye varan sıcaklıklarda buhar üreten özel cihazlarla temizlenmesi, salgına karşı önemli bir koruma yöntemi oluşturur.

Yeni Tip Koronavirüsün Farklı Sıcaklıklarda Yaşama Süresi
SıcaklıkVirüsün Yaşama Süresi
4°C14 gün
37°C2 gün
56°C30 dakika
60°CTavsiye edilen ısıl sıcaklık derecesi
70°C5 dakika

4 – Ultraviyole Çözümleri

Klima santrallerine ve iç ünitelerine kurulan ultraviyole ışın donatıları, sistemlerinizin içinde oluşan her türlü istenmeyen mikroorganizmayı ortadan kaldırır.

Covid-19 salgınına sebep olan yeni tip koronavirüs ile aynı genetik yapıda olan virüsler üzerinde yapılan çalışmalar, UV ışınlarının %99+ oranında etkinliğe sahip olduğunu göstermiştir.

5 – Aktif Oksidasyon Teknolojisi

Hedeflenen ortama yayılan oksidanlar sayesinde havayı temizleyen Aktif Oksidasyon Teknolojisi, hava kalitesini arttırmanın ve klima sistemlerinizi daha güvenli hale getirmenin en etkili yollarından bir tanesidir.

Yukarıda, aktif oksidasyon sistemlerinin çeşitli patojenler üzerindeki etkinliğini görebilir, AOT hakkında daha fazla bilgi almak için ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz:

Salgın Hastalıklara Karşı Aktif Oksidasyon Çözümleri

6 – Planlama ve Programlama

Yetkili kurumlar tarafında yapılan araştırma ve açıklamalar, klima sistemlerinin kullanım alışkanlıklarının salgın hastalıkları engelleme konusunda en az alınacak diğer önlemler kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

Ancak, binalarınızdaki klimaları bu yönergelere göre çalıştırmak ciddi bir mesai ve uğraş gerektirmektedir. Dansuk Mühendislik’in Online Monitoring hizmeti ve uzaktan yönetim servisleri, bu konuda hiç vakit kaybetmeden hızlı çözümlere ulaşmanızı sağlar.

7 – Ek Çözümler

Tüm bunların yanı sıra, Dansuk Mühendislik farklı ihtiyaçlar için farklı hava temizliği çözümleri de sunmaktadır. Masa üstü, tak-çalıştır UV cihazları ve HEPA filtreli hava temizleyiciler sayesinde, herhangi bir klima sistemi olmayan ortamlarda bile salgın hastalıklara karşı önlemler alınabilir.

Covid-19’a karşı klima sistemlerinde sunduğumuz tüm çözümleri detaylı olarak incelemek için ilgili katalogumuzu indirebilirsiniz.

Burada yer alan tüm çözümler ve bu çözümlerin gereklilikleri, tesislerinizin ihtiyaçlarına göre özel olarak belirlenmektedir.

Binalarınızın iklimlendirme sistemlerini çok daha güvenli hale getirmek için, bize her zaman aşağıdaki bilgilerden ulaşabilirsiniz:

E-Mail: [email protected]
Telefon: +90 216 651 45 45