Salgın Hastalıklara Karşı Aktif Oksidasyon Çözümleri

2020’de tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını ile birlikte, klima sistemlerinin salgın hastalıklara karşı etkili bir şekilde kullanılması ciddi anlamda önem kazanmıştır.

Bakımların düzgün yapılmadığı ve uygun önlemlerin alınmadığı durumlarda, klima sistemleri sağlık açısından risk oluşturabilir. Klimaların bulundukları ortamdaki hava kalitesini iyileştirdiğinden ve salgın hastalık riskinin önüne geçtiğinden emin olmak için alabileceğiniz en iyi önlemlerden bir tanesi, yüksek teknoloji ürünü Aktif Oksidasyon sistemlerinden faydalanmaktır.

Aktif Oksidasyon Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Aktif Oksidasyon Teknolojisi, klima sistemlerine monte edilen Ozon ve İyon Jeneratörleri vasıtasıyla çalışır.

Bilinen en güçlü dezenfektanlardan bir tanesi olan ozon gazı, havada bulunan her türlü mikroorganizmayı son derece hızlı bir şekilde ortadan kaldırır. Üstelik, bu dezenfeksiyon işlemi sırasında ortama herhangi yapay bir kimyasal da yayılmaz, zira üç oksijen atomunun bir araya gelmesi ile oluşan ozon doğal olarak elde edilebilen bir maddedir.

Ozon gazının bir başka özelliği, düşük kararlılığa sahip olmasıdır. Ozonun bu özelliği nedeniyle, dezenfeksiyon işleminin tamamlanmasından sonra ozon havada uzun süre kalmaz, tekrar oksijene dönüşür. Bu sayede, hava temizlendikten sonra iklimlendirilen ortamda herhangi bir kalıntı kalmaz.

Ozon ve İnsan Sağlığı

Ozon, yüksek dozlarda toksik olsa da, doğru kullanıldığında son derece olumlu etkilere sahiptir. Bu özelliği nedeniyle, ozon bazlı çözümler tıpta da sıklıkla kullanılmaktadır.

Havada bulunan ozonun tehlikeli olduğu eşik sınır için belirlenen değer, 200 μg/ m3 seviyesindedir. Dünya Sağlık Örgütü, insanlar için tehlikeli olabilecek sınırı 120 μg/m3 olarak belirtmektedir.

Dansuk Mühendislik’in sunduğu çözümler, yalnızca 15 – 30 μg/m3’lük bir ozon seviyesi ile çalışır. Bu miktar, dış havada bulunan ozon miktarından (~35 μg/m3) bile azdır ve insan sağlığı üzerinde herhangi bir olumsuz etki yaratmaz.

Sistemin ikinci bileşeni olan negatif yüklü iyonlar, hava kalitesini arttıran en temel unsurlar arasındadır. Öyle ki, günlük hayatta temiz hava ile özdeşleştirdiğimiz doğal alanlardaki havanın en önemli niteliklerinden bir tanesi, burada bulunan negatif yüklü iyon oranının çok yüksek olmasıdır.

Yüksek bir dağlık alanda negatif iyon oranı 6000 iyon/cm3’e, ormanlık alanda 1500 iyon/cm3’e kadar çıkabilmektedir. Pek çoğumuzun günlük hayatını geçirdiği kapalı mekanlarda ise, negatif yüklü iyon miktarı sıfıra yakındır.

Ortamda bulunan iyon seviyesi ile havadaki zararlı partiküller arasındaki ilişki

Aktif Oksidasyon Sistemi’nin Avantajları

Sistemlerinize monte edilen negatif yüklü iyon jeneratörleri, klimaların çalıştığı ortama yaydığı iyonlar sayesinde, ortamın çok daha hijyenik bir hale getirilmesini ve hava kalitesinin arttırılmasını sağlar.

Bu iki jeneratör, yeni kurulan bir klima sistemi ile birlikte devreye alınabileceği gibi, mevcut klima santrallerine de eklenebilir. Bu sayede, Aktif Oksidasyon Teknolojisi’ni binalarınızda mevcut olan klima sistemleri ile birlikte kullanabilirsiniz.

Sistemi oluşturan bu iki bileşen, gerektiği durumda birbirlerinden bağımsız olarak da çalıştırılabilir. Klimaların bulunduğu ortamın ihtiyaçlarına göre otomatik olarak devreye giren jeneratörler, hava kalitesinin ve verimliliğin her zaman mümkün olan en üst düzeyde olmasını sağlar.

Aktif Oksidasyon Teknolojisinin binalarınıza sağlayacağı temel avantajları, aşağıda görebilirsiniz.

Hastalık Riskini Azaltır

AOT, klimalarınızda, ortama yayılan havada ve yüzeylerde yaşayan patojenleri etkili bir şekilde ortadan kaldırır.

Hava Kalitesini Arttırır

Sistemin yaydığı negatif yüklü iyonlar, iklimlendirilen ortamın hava kalitesini arttırır.

Zararlı Kimyasallar İçermez

AOT sistemleri, herhangi bir zararlı kimyasal içermez, dezenfeksiyon sonrasında ortamda herhangi bir kalıntı bırakmaz.

Sürekli Olarak Çalışır

Çalışmak için ortamın boşaltılmasını / havalandırılmasını gerektiren sistemlerin aksine, AOT ihtiyaç duyulduğunda otomatik olarak devreye girer.

Bakım Masraflarını Düşürür

Sisteminizin sürekli olarak dezenfekte edilmesi sayesinde, bakım ihtiyacınız ve bakım masraflarınız azalmış olur.

Dansuk Mühendislik’in sunduğu Aktif Oksidasyon Çözümleri hakkında daha fazla detay için, aşağıdaki linkten katalogumuzu indirebilirsiniz.

Klimalarınızın sağlıklı bir şekilde çalışması ve hava yoluyla yayılan salgın hastalıklara karşı etkili bir koruma oluşturması için sunduğumuz diğer çözümlere bu sayfadan ulaşabilir, bu konular hakkında detaylı bilgiler için bize her zaman iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

© Copyright - Dansuk Engineering. All Rights Reserved.