Klima Bakımı, Sağlık ve Verimlilik

Ev ve işyerlerinde günlük hayatımızın önemli bir parçası haline gelen klimalar, düzenli olarak bakıma ihtiyaç duyar.

Düzenli yapılan bakımlar sayesinde, klima sistemleri uzun yıllar boyunca ideal koşullar altında çalışmayı sürdürür. Bakım yaptırmak, harcanan enerji miktarını azaltmaktan klima ömrünü uzatmaya kadar pek çok avantaj sağlar.

Ev ve Ofislerde Hava Kalitesi

Klimalara bakım yaptırmak, klimaların sağlığı ve tasarruf anlamında pek çok somut avantaj yaratır. Düzenli olarak bakım yapılan klimalar çok daha uzun süre boyunca, herhangi bir sorunla karşılaşmadan çalışır. Klimaların yaşayabileceği olası sorunlar, bakımlar sırasında hızlı bir şekilde tespit edilebilir ve sorunlar büyümeden bunlara müdahale edilebilir.

Aynı zamanda, ideal koşullar altında çalışmayan klimalar zamanla daha çok enerji harcamaya ve kullanıcılara daha çok masraf yaratmaya başlar. Düzenli olarak bakım yaptırmak, klimalarınızın doğru bir şekilde çalışmasını sağlar ve aşırı enerji tüketimini engeller. Bu sayede, klima sistemlerinizin yarattığı maliyet de düşürülmüş olur.

Ancak tüm bunların ötesinde, klimalarınıza düzenli olarak bakım yaptırmak sağlık açısından da kritik bir konudur. Düzenli bakım, ev ve ofisler için çok daha kaliteli hava şartları yaratmayı mümkün kılar.

1 – Hava Kalitesi

Özellikle ofis gibi, pek çok insanın bir arada bulunduğu ortamlar, salgın hastalıkların yayılması açısından riskli yerlerdir. Modern klima sistemlerinin içinde yer alan filtreler, ortamda yer alan bakteri, toz ve alerjenleri ortadan kaldırır ve bu açıdan daha güvenli bir ortam yaratır.

Bununla birlikte, tüm filtreler gibi klima filtreleri de düzenli temizlik ve bakıma ihtiyaç duyar.

Filtreler düzenli olarak temizlenmediği ve uygun aralıklarla değiştirilmediği takdirde, havalandırma sisteminiz ortamdaki zararlı partikülleri ortadan kaldırma özelliğini zamanla kaybeder.

Olumsuz Hava Kalitesi Ne Gibi Sağlık Sorunlarına Yol Açabilir?

Hava kalitesinin düşük olduğu bir ortamda düzenli olarak vakit geçirmek, pek çok sağlık sıkıntısına yol açabilir.

– Boğaz ağrısı
– Kaşınan ve sulanan gözler, özellikle lens kullananlarda gözlerde tahriş
– Nefes darlığı
– Öksürük
– Bağ ağrısı
– Bronşit ve benzeri üst solunum yolu rahatsızlıkları
– Geçmeyen grip ve soğuk algınlığı şikayetleri

2 – Gürültü Kirliliği

Bakım yapılmayan klimaların çalışması, giderek daha zor hale gelir.

Klimalar ideal şartlar altında çalışmadıkları zaman daha fazla enerji tüketir. Tüm bunların ev ve ofislerinize doğrudan yansıdığı alanlardan bir tanesi gürültü olacaktır – bakımları düzgün yapılmayan klimalar, düzenli olarak bakım gören klimalara göre daha sesli bir şekilde çalışır.

3 – Nem Seviyesi

Klimaların yarattığı önemli avantajlardan bir tanesi nem seviyesini uygun bir düzeyde tutmaktır. Nemin fazla yükselmesi durumunda, özellikle üst solunum yolları ile alakalı rahatsızlıklar görülebilir. İleri düzeylerde, yüksek bir nem seviyesi küf ve rutubet gibi sorunlara da yol açabilir.

Bakımların düzenli olarak yapılması, klimaların nem alma kapasitesinin en üst düzeyde kalmasına yardımcı olur.

Tüm bu alanlarda herhangi bir sorun yaşmamak için, klima bakımlarını aksatmamak büyük önem taşır.

Hava Kalitesi, Bakım ve Verimlilik

Tüm kapalı alanlar için geçerli olan bu bilgiler, iş yerlerinde ayrı bir önem kazanır.

Klima sistemlerinin ofislerde yaygın olarak kullanılmaya başlanması ile birlikte, bu alanda pek çok akademik çalışma yapılmış ve ofis içindeki hava şartlarının çalışan mutluluğu ve verimliliği üzerinde doğrudan etki sahibi olduğu tespit edilmiştir.

İdeal hava kalitesinin oluşturulması için kurulan sistemler ve bunların verimliliği kadar, düzenli olarak yaptırılan bakım da önem taşır. Bakım yaptırmak, hava kalitesini doğrudan etkiler.

İklimlendirme sistemleri, düzgün çalıştıklarında arka planda kalan ve üzerinde fazla düşünülmeyen unsurlar olabilir.

Ancak sistemlerle ilgili bir sorun olduğunda, bu bütün ofis yaşantınızı etkileyen bir soruna dönüşür. Sistemlerin kesintisiz olarak çalıştığından emin olmak için, ofis klimalarına düzenli olarak bakım yaptırılması gerekir.

Bu noktada, klima sistemleri ile ilgili yaşanabilecek sorunların iki şekilde ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır. İlk durum, klimaların bariz bir şekilde “bozulması”, beklenen şekilde çalışmayı bırakmasıdır. Bu tür sorunlar daha acil ve rahatsız edicidir, ama hızlı bir şekilde fark edilir ve ani bir müdahale ile çözülebilir. Bakım yaptırmak, bu tarz büyük çaplı sorunların yaşanmadan engellenmesini sağlayabilir.

Klima sistemleriniz ile ilgili yaşayabileceğiniz ikinci sorun türü ise günlük işleyişte fark edilmeyen, arka planda devam eden sorunlardır. Klima filtrelerinizin zamanla işlevini kaybetmesi ve eski performansında çalışmaması bunun iyi bir örneği olabilir.

Filtrelerin eski performanslarını kaybetmesi kısa vadede fark edilen bir sorun olmayabilir, ama arka planda yaşanan bu sorun ofislerinizdeki hava kalitesini olumsuz şekilde etkiler. Düzenli olarak bakım yaptırmak, arka planda yaşanan ve dolaylı olarak ofisinizdeki verimliliği etkileyen bu sorunların yaşanmasını engeller.

Bakımın Verimliliğe Diğer Etkileri

Hava kalitesinin ofisteki verimliliğe etkisi hakkında yapılan çalışmalar büyük ölçüde tek boyutlu bir sonucu yansıtır: Çalışma alanı, sektör ve şirket büyüklüğünden bağımsız olarak, yüksek bir hava kalitesi çalışan memnuniyeti ve verimliliği açısından daha olumlu sonuçları mümkün kılmaktadır.

İdeal çalışma sıcaklığı konusunda yapılan çalışmalarda ise biraz daha farklı sonuçların bulunduğu söylenebilir. Her ne kadar pek çok çalışma 22 – 24 °C’lik bir sıcaklığın en iyi sonuçları verdiğini gösterse de; yapılan iş, çalışma şartları ve kişisel tercihler sebebiyle, ideal çalışma sıcaklığı farklı ortamlar için değişiklik gösterebilmektedir.

Bu sonuçların çok boyutlu doğasına karşın, ideal sonuçlarda çalışan bir klimanın burada da avantaj yaratacağı söylenebilir. Tercih edilen ideal sıcaklık ne olursa olsun, bu sıcaklığın isabetli bir şekilde yaratılması ve en az enerji harcanarak sabit düzeyde tutulması için, klimaların bakımlarını düzenli olarak yaptırmak yine son derece önemlidir.

Klimalara düzenli olarak bakım yaptırmanın ofiste verimliliğe etki edebileceği bir başka alan da ekipman sağlığı ile ilgilidir. Günümüzün teknoloji odaklı dünyasında, pek çok iş yerinde ciddi anlamda ısı üreten cihazlar yer almaktadır. Bu cihazların kusursuz bir şekilde çalışması için, sistem odalarının hassas bir şekilde şartlandırılması gerekir.

Bu odaların şartlandırma koşullarında yaşanacak aksaklıklar, hem hizmet kesintisine, hem de ekipmanlarda zarara yol açabilir. Bu nedenle, sistem odalarını şartlandıran klima sistemlerine düzenli olarak bakım yaptırmak hem zaman açısından, hem de maddi açıdan yaşanacak kayıpların önüne geçebilir.

© Copyright - Dansuk Engineering. All Rights Reserved.