Vodafone Park

Vodafone Park, Beşiktaş Jimnastik Kulübü ile Vodafone Türkiye işbirliği ile ortaya çıkarılan yeni bir spor ve eğlence kompleksidir. Stadyum İstanbul Boğazında, Beşiktaş ile Kabataş ilçeleri arasında yer almaktadır.

BJK İnönü Stadyumu (1947-2013) “Vodafone Park” projesi kapsamında yıkıldı. Haziran 2013’te aynı yerde Vodafone Park Futbol Stadyumu inşaatı başladı.

Vodafone Park, yeni Beşiktaş Stadyumunu Türkiye’nin ilk akıllı stadyumu yapacak ve bütün açık tribünleri üzeri kapalı şekilde tasarlamıştır.

Vodafone Park’da toplamda 41903 koltuk ve 147 adet lojman yapıldı.  Vodafone Park Beşiktaş, yeni bir ev olmanın yanı sıra alışveriş merkezi, 1800 metrekarelik bir “Kartal Yuvası” ve Beşiktaş kulüp müzesinden oluşacak şekilde tasarlandı. Böylece insanlar bu komplekste iyi vakit geçirebilmesi planlanmıştır. Dahası, bu kompleks bir eğlence merkezi, konser salonu, yaşam alanı ve moda merkezi olarak da hizmet vermenin yanı sıra, sporseverlere ve ziyaretçilere de hizmet vermektedir. Kısacası, insanlar Vodafone Park’a sadece maçlar için değil, günlük ziyaretler için de gidebilir.

Stadyum yüksek teknoloji ısıtma ve soğutma sistemi ile donatılarak 3 borulu sistem olarak tasarlandı. İki katlı tasarlanmış stadyumun birinci katı 26° C, ikinci katı ise 38 ° C’dir. Yapımı tamamlanan stadyumun klima sistemi için 541 iç ünite ve 48 dış ünite kullanıldı.

Vodafone Park Stadyumu, Türkiye’nin ilk ve tek çevre dostu stadyumudur.  Bu stadyumda güneş enerjisi için foto voltaik sistemler, su deposu için yağmur suyu toplama sistemi ve “Yeşil Bina” sertifikalı yapı malzemeleri kullanıldı. Bu proje klima ünitelerindeki ozon dostu gazlardan oluşan % 100 hava akışlı ünitelerinin yeniliklerini içeriyor.