The Ship Halas

Halas 71, İstanbul’un en eski gemilerinden biridir. 1914 yılında İskoçya’nın Glasgow kentinde inşa edilen Halas 71, aynı yıl Osmanlı Devleti tarafından satın alındı. 1918 Mondros Ateşkesinden sonra “Reşit Paşa” isimli gemi Türkiye karasularına girdi. Bir İngiliz sigorta şirketine 4 yıl hizmet ettikten sonra, gemi “İstanbul Şehir Hatları” tarafından alındı.  Bu gemi “Halas” unvanı altında 65 yıl boyunca Boğaz Tur vapuru olarak hizmet verdi. Daha sonra, 1984 yılında 15 kabinli, modern ve lüks bir yolcu gemisi haline getirildi.

İstanbul boğazının tarihi ve eşsiz güzelliğinde geminin restorasyon çalışmaları sırasında Yalova’daki tersaneyi ziyaret etme şerefine nail olduk. Bu eşsiz geminin güzelliği dünyanın ilk su soğutmalı VRF projesini hayata geçirmesidir. Bu fikri ortaya koyduğumuzda, buna karşı çıkan birçok kişi vardı. Sanayideki küçük cihaz ve sektördeki yüksek verimli su soğutmalı dış mekan üniteleri gelişmiş otomasyon ile kullanılmıştır.

Denizle teması bulunduğundan dolayı bakırın deformasyonu çok daha hızlıdır. Bu yüzden ek yalıtım ve kalın bakır borular döşenmiştir.

Farklı gemi hacmi için 3 adet su soğutmalı grup kullanıldığında, diğer rot değişimini destekleme olasılığını ortaya koyuyoruz.

Sistemin en duyarlı kısmı dış ünite suyudur. Normalde dış ünitede çelik ısı eşanjörü olmasına rağmen, deniz suyuna karşı dayanmak zordur. Bu nedenle 2 adet su devresi yapıldı. Birinci devre tatlı su sirkülasyonu yaparken, ikincil devre deniz suyu kaynağı olarak kullanılmıştır. Çok yüksek deniz suyu sıcaklığında bile suyun derecesi 23 ° C’yi geçmiyor ve çok düşük deniz suyu sıcaklığında bile 8 ° C’nin altına düşmüyor. LG’ye danışılarak dış ünitelerin performans biraz daha arttırıldı. Temiz su hattına 75 kW ek ısıtıcı koyduk.

2009 yılında gemi Mustafa ve Caroline Koç tarafından satın alınıp orijinal gemi planına göre yenilenmiştir. Konforu tarihi dokularla birleştiren 52 metre uzunluğunda, 120 yolcu kapasiteli “Halas 71” yılın 12 ayı boyunca ünlü insanlara ev sahipliği yapıyor.

Projenin bir parçası olarak, VRS ve Sistem Klimaları Dansuk Mühendislik tarafından başarıyla kuruldu. Bu projede 56 iç ve 17 dış ünite kullanılmıştır. Geminin ısıtma ve soğutma sistemlerinde titanyum ısı eşanjörleri kullanıldı.