Klima Kullanımı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Klima sistemlerinizi doğru ayarlarda kullanmak ve sisteminizin ideal çalışma şartlarını bilmek, size daha konforlu bir deneyim sağlayabileceği gibi, sistemlerinizde yaşadığınız problemlerin pek çoğunu herhangi bir müdahaleye gerek duymadan çözmenizi mümkün kılabilir.

Yaygın Problemler

Klimam soğutmuyor / ısıtmıyor. Hangi ayarları kontrol etmeliyim?

Klima sistemlerinin beklenen performansı vermemesindeki en yaygın sebep, istenilen ısı derecesi ile klima modunun birbirine uygun olarak ayarlanmamasıdır. Pek çok klima kontrol paneli ve kumandası, mod seçimi ve derece için farklı ayar imkanları tanımaktadır. Örneğin istenilen ısı derecesi 30 derece olarak ayarlanıp, klima modu “soğutma” olarak seçilirse, cihazınız hiçbir zaman beklediğiniz verimlilikte çalışmayacaktır. Bu nedenle, özel ihtiyaçları olan alanlar dahil, sistemlerinizin yaz aylarında “soğutma”, kış aylarında “ısıtma” modunda olduğundan emin olun.

Doğru modda çalıştırdığıma eminim, yine de klimam beklediğim performansı vermiyor.

Klimanız doğru moda ve uygun bir sıcaklık derecesine ayarlanmışsa, odanızın istenen ısıya ulaşması için lütfen bir süre beklemeyi deneyin. Eğer klimanız otuz dakikadan uzun süredir çalıştığı halde odanızın sıcaklığında bir değişiklik olmuyorsa, lütfen bizimle iletişime geçin.

Klimamın kontrol panelini / kumanda panelini kullanamıyorum. Bastığım hiçbir tuşun etkisi olmuyor.

Kumandanızın veya kontrol panelinizin “çocuk kilidi” devrede olabilir. Lütfen cihazınızın kullanım kılavuzunu inceleyerek çocuk kilidini devreden çıkartmayı deneyin.

Klimamın / kumanda panelimin üzerinde “Dansuk Mühendislik” logolu bir QR kod yer alıyor. Bu nedir?

Kurulumu Dansuk Mühendislik tarafından yapılan klima sistemlerinin üzerinde yer alan QR kodlarını cep telefonunuzun kamerası ile tarayarak DSS altyapımıza erişim sağlayabilir, buradan cihazınıza ilişkin kullanım videoları, kullanım kılavuzları ve sık sorulan sorulara ulaşabilir, anında servis talebi oluşturabilirsiniz.

Kullanım Alışkanlıkları

En iyi performans için klimamı hangi sıcaklık ayarında kullanmalıyım?

Klima sistemlerinizin en ideal sıcaklık derecesi sonuç olarak kişisel tercihlere dayanır. Yine de maksimum konfor ve verimli enerji tüketimi için klimanızı 22 – 23 derece gibi bir sıcaklık değeri seçerek kullanabilirsiniz.

Klimamı uzun süre boyunca açık bırakabilir miyim? 

Evet. Dansuk Mühendislik tarafından sistem tasarımlarında kullanılan klima sistemleri modern, çevre dostu, verimli ve uzun süre açık kalmaları planlanarak dizayn edilmiş cihazlardır. Oda istenilen sıcaklığa ulaştığında, sistemler çok az düzeyde enerji harcar. Bu sebeple klimalarınızı uzun süre açık tutabilirsiniz.

Cihazımı uzun süre açık tutmak çok fazla enerji tüketimine sebep olmaz mı?

Hayır – sistemlerinizin “açık” olması her zaman tam performans ile çalıştıkları anlamına gelmez. Oda istenilen sıcaklığa ulaştıktan sonra, klima ancak bu sıcaklık değerinde bir değişim olduğunda tekrar devreye girer. Yaşam alanlarınızı kullandığınız süre boyunca klimanızı açık tutmak, klimayı sürekli olarak açıp kapatmaktan daha verimlidir ve daha az enerji tüketir.

Klimamı belli saatlerde açılıp kapanacak şekilde ayarlayabilir miyim?

Evet, kumanda veya kontrol panelinizin üzerindeki “Zamanlama” özelliğini kullanarak klimalarınızı istenilen saatlerde açılıp kapanacak şekilde programlayabilirsiniz. Bunun için, lütfen öncelikle klimanızın saat ayarının doğru yapıldığından emin olun. Çok fazla sistemin bulunduğu ofis gibi alanlarda, detaylı ve kompleks otomasyon süreçlerini sizin için uzaktan yönetebiliriz. Böyle bir ihtiyacınız varsa, lütfen bizimle iletişime geçin.

Bakım ve Onarım

Klimama hangi aralıklarla bakım yaptırmalıyım?

Sisteminizin en verimli şekilde çalışması, enerji tüketimini minimum düzeyde tutması ve cihazınızın ömrünün uzaması için, ideal olarak altı ayda bir, minimum yılda bir defa bakım yaptırmanızı öneririz.

Klimam için bakım yaptırmam gerektiğini gösteren detaylar nelerdir?

Klimanız düşük fan ayarındayken bile yüksek ses ile çalışıyor veya normalin dışında sesler çıkartıyorsa, klimanızı açtığınızda kötü bir koku fark ediyorsanız, kullanım alışkanlıklarınız benzer olmasına rağmen elektrik faturanız daha yüksek gelmeye başladıysa veya su damlaması gibi bir sorunla karşılaşıyorsanız, sisteminize bakım yaptırmanız faydalı olacaktır.

Bakım ve servis taleplerim için size nasıl ulaşabilirim?

Bakım ve servis talepleriniz için bize İletişim sayfamızdan ulaşabilir, DSS üzerinden de bakım veya servis talebi oluşturabilirsiniz. Any ideas on what questions to add? I have

© Copyright - Dansuk Engineering. All Rights Reserved.